" />

OTURMA ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

06 Ocak 2022
OTURMA ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

OTURMA ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Her evde en çok kullanılan odaların başında oturma odası geliyor. Günün çok büyük bir bölümünü geçirdiğiniz oturma odalarında nasıl bir dekorasyon tarzını tercih ettiğiniz elbette çok büyük bir önem taşıyor. Bu noktada oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun yanıtını biliyor olmanız gerekir.

Zemin Ve Duvar Rengi Arasında Uyum Olmalı!

Odanın zemininde ve duvarlarında hangi renkleri tercih edeceğinize titizlikle karar vermelisiniz. Duvar ve zemin renkleri arasında mutlaka bir uyum olmalıdır. Eğer dar bir odayı oturma odası olarak kullanmayı planlıyorsanız hem zeminde hem de duvarlarda olabildiğince açık renk tonlarına yönelmeye çalışın. Çünkü koyu tonlar ortamı çok daha küçük ve kasvetli gösterebilir. Açık renk tonları ise odanın çok daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

Mobilyalar İle Perde Arasındaki Uyuma Dikkat!

Oturma odasında kullanacağınız mobilyalar ile perdelerinde stil bakımından birbirine uyum sağlaması gerekiyor. Şayet klasik ya da avangard stilde dizayn edilen bir perde seçimi yaptıysanız koltuk takımlarının da bu tarza uygun olması lazım. Koltuk takımlarını olabildiğince zemin ve duvar rengi ile uyumlu tonlar arasından seçmeye özen gösterin. Perdelerin koyu tonlarda olması da ortamda gayet kasvetli bir hava yaratabilir. Bu nedenle tercihlerinizi renklerin etkilerini de göz önünde bulundurarak yapmanızda fayda var.

Oturma Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şayet küçük bir odaya sahipseniz orta sehpa kullanmayın. Çünkü orta sehpa odaların kullanım alanında bir hayli daraltıyor. Bunun yerine koltuğun yanına küçük bir sehpa koyabilir ve ihtiyaç durumunda bu sehpayı kullanabilirsiniz.
  •  
  • Duvar dekorasyonu tüm odalar gibi oturma odasında da çok büyük bir önem taşıyor. Duvarları boş bırakmanız ortamda nahoş bir görünüme sebebiyet verebilir. Bunun yerine tablo ya da raf gibi çeşitli duvar ürünlerini kullanarak duvar dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız dekorasyon stiline uygun olarak afiş ya da fotoğraf çerçevesi gibi çeşitli duvar aksesuarlarına da yönelmeniz mümkün olabilir.
  •  
  • Tv üniteleri de küçük odalarda büyük yer kaplayabiliyor. Tv ünitesi kullanmak yerine televizyonu duvara monte edebilir ve böylelikle tv ünitesine ayıracağınız yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.